Dzisiaj większość osób decyduje się na wybór paneli podłogowych do swojego domu. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Takie panele układa się bardzo szybko i można je zastosować nawet na star podłogę, jeśli jest w miarę równa. Nie trzeba specjalnej wprawy, ani narzędzi, aby panele ułożyć w domu samodzielnie. Poza tym, cechują się one sporą trwałością i można je z łatwością czyścić. Takie panele coraz częściej można spotkać również w galeriach handlowych i mniejszych sklepach, gdzie doskonale zastępują płytki ceramiczne. W jaki sposób wybrać idealne panele do swojego mieszkania?

Decydując się na ich zakup, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, warto pomyśleć o tym, w jakich pomieszczeniach znajdą się one i jak zachowują się domownicy. Jeśli podłoga z paneli zostanie położona również w kuchni, czy przedpokoju, najlepszym wyborem są te o wysokiej klasie ścieralności. Takie panele są bardzo trwałe, twarde i solidne. Można po nich chodzić w obuwiu na obcasie, mogą po nich biegać dzieci i zwierzęta domowe. Powinny przez wiele lat sprawować się bez zarzutu i pełnić swoją rolę. Najczęściej producenci oznaczają je klasą 4 lub 5.

Czym się kierować podczas wyboru podłogi?

Jeśli zaś panele podłogowe znajdą się jedynie w pokojach mieszkalnych, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów i można zdecydować się na nieco tańszy model, który będzie też delikatniejszy. Nie ma gwarancji, że upadek ciężkiego przedmiotu lub chodzenie w butach na obcasie nie uszkodzi takiej podłogi. Większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na wygląd paneli podłogowych. Obecnie modne są takie, które w najlepszy sposób imitują prawdziwe drewno. Dzięki widocznym słojom, panele wyglądają jak deski. Taka podłoga idealnie sprawdza się zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych.

W sklepach dostępne są również panele z prawdziwego drewna. Te bywają znacznie droższe, jednak można liczyć na wiele korzyści. Drewno jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla dzieci i osób cierpiących na alergie. Poza tym, wspaniale tłumi hałas i izoluje ciepło. Jeśli komuś zależy na podłodze na długie lata, powinien zdecydować się właśnie na panele drewniane. Po latach wystarczy je jedynie nieco zeszlifować i na nowo pokryć wybranym przez siebie lakierem. Ich wygląd można odmienić, wybierając lakier matowy lub na wysoki połysk i zyskuje się wówczas całkiem nową podłogę. Drewno nigdy nie wychodzi z mody i zawsze się sprawdza.