Jak zarejestrować własną firmę

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wpływ na to ma kilka czynników: niechęć wobec pracy „dla kogoś”, brak możliwości porozumienia się z przełożonym czy pracodawcą, a czasem zwyczajne zmęczenie daną pracą. Szeroko poruszany jest również problem osób, które zniechęcone pracą w dużych korporacjach decydują się na odejście, a następnie na prowadzenie własnego biznesu, który najczęściej z poprzednią branżą nie ma nic wspólnego.

Trzeba jednak pamiętać, że własna firma to nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza. Form prowadzenia firmy jest co najmniej kilka i warto mieć to na uwadze, kiedy zapada decyzja o otwarciu własnej. Jak założyć firmę?

Własna firma w kilku krokach

Warto zacząć od przetestowania rynku i zapoznania się z realiami, jakie czekają na przedsiębiorcę. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności warto również zaznajomić się z tym, jakich koncesji i zezwoleń będzie potrzebowało jej prowadzenie. Następnie należy udać się do urzędu rejestrowego i wypełnić stosowny dokument. Będą na nim zawarte nie tylko dane właściciela firmy, ale również jej rodzaj, dane adresowe, ilość zatrudnianych osób, a także kod PKD, czyli opis branży, w jakiej firma będzie działać. Należy również zdeklarować Urząd Skarbowy, któremu firma będzie podlegać i formę rozliczania się z nim (podatek VAT, ryczałt itd.).

O czym pamiętać po rejestracji firmy?

Rejestracja firmy to tylko pierwszy krok. Następnie trzeba pamiętać o jej prawidłowym rozliczaniu. Jeśli przedsiębiorca dopiero zaczyna prowadzenie własnego biznesu, warto powierzyć swoje finanse dobremu księgowemu. Biura rachunkowe dokładnie znają się na prowadzeniu poszczególnych form działalności gospodarczych i wiedzą o rzeczach, które dla młodego przedsiębiorcy nie są oczywiste. Wówczas możemy mieć pewność, że nie zapomnimy o przelewie do Urzędu Skarbowego, czy ZUS-u, za co mogłyby nam grozić kary finansowe i możemy spokojnie zająć się własnym biznesem.