Wydajność pracy

Tworząc przestrzeń biurową, lokal usługowy, wnętrze sklepu i inne powierzchnie komercyjne myśli się o potrzebach klienta, wizerunku marki, spójności wystroju z identyfikacją wizualną firmy i o wielu innych czynnikach. W tym wszystkim często na dalszy plan schodzi dostosowanie lokalu do potrzeb jego pracowników. A jest to szczególnie ważne, ponieważ miejsce pracy znacznie wpływa na wydajność pracy.

Miejsce sprzyjające skupieniu

Wiele zadań w pracy wymaga skupienia – tworzenie dokumentów i raportów, pisanie tekstów, praca na kasie, rozmowy przez telefon i wiele innych. Dlatego priorytetem jest zapewnienie pracownikom miejsca, które umożliwi im koncentrację. Pomagają w tym nowoczesne rozwiązania – ścianki i sufity akustyczne, wyciszające pomieszczenie wykładziny dywanowe, osobne wyciszone pomieszczenia do pracy. Warto też zadbać o to, by zastosowane urządzenia generowały jak najmniejszy hałas, np. instalacja wentylacyjna. Trzeba też pomyśleć czy można sobie pozwolić na biuro w systemie open space czy lepiej zapewnić pracownikom mniejsze, bardziej kameralne przestrzenie.

Łatwość utrzymania w czystości

Bardzo łatwo jest zapomnieć o użyteczności i funkcjonalności, kierując się designem. Tymczasem to pracownicy mający do dyspozycji źle przygotowany lokal, będą tracić dużo czasu na utrzymanie go w nienagannym porządku. Trzeba zastanowić się na przykład jaka podłoga do danego lokalu będzie odpowiednia. Parkiet hajnówka może się doskonale sprawdzić w biurze, ale już w sklepie, gdzie panuje duży ruch lepsze mogą okazać się deski podłogowe warszawa o dużym stopniu trwałości i odporności na ścieranie.

Ergonomia miejsca pracy

Równie ważne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca pracy. Nie można oszczędzać na biurkach z odpowiedniej wielkości blatami, na wygodnych krzesłach, na właściwym oświetleniu i wysokiej jakości monitorach do komputerów. Oszczędność na tego typu elementach jest tylko pozorna. Pracownik, który zmaga się z bólem kręgosłupa lub karku, z piekącymi oczami, z bólami głowy i innymi dolegliwościami nigdy nie będzie pracował w pełni efektywnie. Do tego trzeba pamiętać, że złe warunki pracy sprzyjają pojawianiu się błędów, mogących mieć przykre konsekwencje.